Keskustan Kemppi: Pelastetaan palvelut

Nyt on viimeinen mahdollisuus perua esitys sairaaloiden alasajosta ja alueiden palveluleikkauksista.

Sairaaloiden kohtalosta äänestetään eduskunnassa tänään. Keskustan kaikki kansanedustajat äänestävät esitystä vastaan eli sairaaloiden päivystysten säilyttämisen puolesta. Minäkin menen äänestykseen perhevapaasta huolimatta, sillä tilanne voi olla yhdestä kansanedustajasta kiinni.

Kysymys kuuluu: viekö hallitus yöpäivystyksiä ja vähentää arjen turvaa säätämällä lain, joka estää palvelut yhdeksällä paikkakunnalla? Tämä esitys heikentää ihmisten palveluita Salossa, Jämsässä, Valkeakoskella, Savonlinnassa, Oulaskankaalla, Kemissä, Varkaudessa, Iisalmessa ja Raahessa.

Kyse on mitä suuremmissa määrin turvallisuudesta. Jos tämä hallitus ei usko oppositiota, kuunnelkaa edes elinkeinoelämää ja kansaa. Kunnioittakaa vaikka sitä 20 000 nimen adressia, jonka Turun yliopistollisen sairaalan johto luovutti teille.

Palveluiden heikentäminen ei rajoitu sairaaloihin. Päijät-Hämeessä ja muualla Suomessa korotetaan hallituksen vuoksi asiakasmaksuja rajusti, pidennetään hoitojonoja ja leikataan palveluita.

Kanta-Hämeessä ollaan sulkemassa Riihimäen ja Forssan sairaalapalvelut. Miksi? Siksi, että hallitus vei niiltä rahat. Niskassa on kahden miljardin euron säästöt ja kiristynyt lain tulkinta. Hallitus on myös siirtänyt valtaa pois alueilta lainsäädännöllä. Ymmärrystä alijäämien kattamisen pidentämiseen ei ole.

Hallitus sumuttaa leikkauksia kuvaamalla miten rahat lisääntyvät. Suomi kuitenkin ikääntyy ja ihmistä kohti käytettävissä olevasta rahasummasta leikataan. Hallitus siis leikkaa palveluista ja vähentää arjen turvaa.

Tämä ei voi jatkua, palvelut pitää pelastaa.